Posilňovacie laná

Vlna za vlnou – posilňovacie laná na funkčný tréning

Tréning s lanom je veľmi špeciálnou formou funkčného tréningu – pretože dlhé posilňovacie lano sa zameriava na vytrvalosť, silu aj koordináciu. A keďže laná nie sú pevným tréningovým zariadením, každé opakovanie bude trochu iné. Efektívny tréning sa dá zrealizovať za veľmi krátky čas a s množstvom zábavy a dynamiky.

Čo sú to vlastne posilňovacie laná?

Posilňovacie laná sú tréningové laná, ktoré majú vďaka svojej dĺžke a hrúbke určitú vlastnú hmotnosť, čo z nich robí ideálny tréningový objekt. Na rozdiel od bežných lán sú laná zakončené pogumovanou rukoväťou, takže sa nerozmotávajú a pohodlne sa držia.

Ako sa trénujete s posilňovacím lanom?

Úlohou cvičiaceho je rozkývať lano a udržať ho v pohybe. V praxi to však nie je také jednoduché ako v teórii, pretože posilňovacie lano vyvíja vlastnú dynamiku v dôsledku tvaru vlny a zotrvačnosti hmoty. Stabilitu možno dosiahnuť len v stoji, čo si vyžaduje pevný drep. Aby sa lano nevytrhlo z polohy v strede tela, jadro tela musí počas každého cviku pohyby ovládať. Posilňovacie laná súčasne trénujú telesnú silu, svalstvo na rukách, silovú vytrvalosť, stabilitu nôh a kardiovaskulárny systém.

Najlepšie cviky na cvičenie s posilňovacími lanami – tieto cviky sú kľúčom k tréningovému úspechu

Posilňovacie laná ponúkajú nespočetné množstvo rôznych cvikov, ktoré závisia od hmotnosti vášho tela, hmotnosti lana a samozrejme od vlastných požiadaviek. Klasické cviky ako striedavé vlny, vlny, vlny na podlahe alebo power slam však patria do každého intenzívneho tréningu s lanom. Pretože tieto cviky veľmi dobre ilustrujú silné stránky cvičenia s posilňovacím lanom – vysokú úroveň námahy možno dosiahnuť len niekoľkými opakovaniami a vo veľmi krátkom čase. A ako sa pri funkčnom tréningu žiada, telo sa trénuje ako jeden celok, pretože každý silový impulz musí byť koordinovaný od špičiek nôh až po ruky.

Kúpa správneho posilňovacieho lana

Pri kúpe lana treba brať do úvahy najmä hmotnosť a dĺžku, ktoré sú, samozrejme, od seba závislé. Existujú aj rôzne hrúbky lán, ktoré tiež ovplyvňujú hmotnosť. Čím je lano dlhšie, tým je tréning náročnejší. Dĺžka lana však kladie nároky aj na priestor a samotného cvičiaceho, aby sa švih skutočne správne prenášal k ukotveniu. Krátke laná (s dĺžkou približne šesť metrov) sú spravidla určené skôr na použitie vo fitness štúdiách, zatiaľ čo dlhšie laná (s dĺžkou 12 – 15 metrov) sú ideálne na použitie v exteriéri.

Čo potrebujem na tréning s lanom?

Ďalšie príslušenstvo na tréning s fitness lanom nie je potrebné, potrebné je len ukotvenie lana. Vhodné sú na to brvná futbalovej bránky alebo aj stĺpy verejného osvetlenia, stožiare či stromy. Je dôležité, aby mal kotviaci stĺpik vysokú stabilitu. Okrem toho je optimálna čo najrovnejšia podlaha (betón, drevená podlaha alebo vinyl), aby boli vibrácie prijímané a odovzdávané rovnomerne. Napríklad na mäkšej tráve sa znižuje dynamika cvičení, akým je silový úder, a tak sa tu nikdy nepodarí nájsť správny rytmus.

Posilňovacie laná pre väčší výkon

Či už ide o silu, rýchlosť alebo napätie tela – posilňovacie laná sú dokonalým tréningovým zariadením pre funkčné tréningové jednotky, ktoré sú náročné a dynamické. Na intenzívny výkon, krátke zapotenie alebo vyčerpávajúci HIIT tréning sotva existuje lepší tréningový partner ako ťažké posilňovacie laná.

Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov
Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov