Činky

Vyberte
Triediť podľa
34 Výsledky pre "Činky"
Filter a radenie
Činky

Činky

Činky sú základom do každej posilovne, hlavne kvôli tomu, ako prospešné môžu byť pre cvičenie a vaše telo. Používanie činiek môže hrať obrovskú rolu v raste svalov a tiež je univerzálnym vybavením telocvične. Cvičenie s činkou môže byť obtiažnejšie v porovnaní s posilňovacím strojom a môže byť ľahko použiteľným vybavením telocvične, z veľkej miery kvôli váhe, ktorú si vyberiete. Ako si vybrať správne činky na cvičenie?

Činky na cvičenie vyberajte podľa prevedenia a typu

Zvážte typ činky

Činky sú k dispozícii v troch základných typoch:

  • činky s pevnou hmotnosťou
  • selektorové činky
  • nastaviteľné činky

V závislosti na vašej potrebe a finančných možnostiach zvážte správny výber činiek pre seba.

Skúsenosť s výberom správnej činky je, že pokiaľ si kúpite činky na cvičenie s nízkou hmotnosťou od 1-5 kg, mali by ste si kúpiť činky s pevnou hmotnosťou. Naopak, pokiaľ si kúpite činku s vyššou hmotnosťou, mali by ste si kúpiť takú, pri ktorej je možné upraviť váhu, aby sa ľahko používala. 

Obvykle sú nastaviteľné činky na cvičenie drahšie, ale majú rôzne hmotnosti, takže nemusíte kupovať veľa rôznych činiek. 

Zvážte druh činky

  • Jednoručky - má rôzne hmotnosti a používa sa na cvičenie každej ruky zvlášť, majú krátku rukoväť.
  • Obojručné činky - na zdvíhanie činky používame obe ruky. Obojručná činka má dlhú rukoväť a nastaviteľné závažia, ktoré sa menia podľa potreby. Výhodou je prispôsobovanie hmotnosti pri vašom ďalšom pokroku. Na trhu nájdete aj obojručné činky s pevnou hmotnosťou. 

Zvážte rukoväť činky

Činky na cvičenie majú rôzne dizajny rukovätí a rôzne veľkosti. Vyberte si takú, ktorá vám najlepšie padne do ruky. Vyhnite sa príliš tesným alebo širokým, ktoré spôsobia, že vám budú padať a budú sa ťažko ovládať počas cvičenia. 

Zvážte tvar činky

Činka s fixnou váhou je dodávaná v niekoľkých populárnych tvaroch:

  • šesťhranná činka alebo štvorhranná
  • guľatá činka (kruhová koncovka)
  • globe činka (guľatá koncovka). 

Šesťhranné činky sú najviac využívané kvôli svojej všestrannosti. Nemusíte sa báť, že by sa sa vám činka prevalila.  

Zvážte materiál činky

Liatina je klasická činka. Je ťažká odolná, ale potrebuje ochranný náter, napríklad chróm, aby sa zabránilo korózii. Ochranné nátery môžu byť aj z neoprénu alebo vinylu. Tento povrch je vhodný pre cvičenie, pretože spoteným rukám pomáha udržať pevný úchop. Vinyl alebo neopren chránia podlahu v prípade pádu činky a zároveň chráni železo pred premačknutím. Materiál činky môže byť aj guma alebo plast. Tieto činky majú oveľa nižšiu životnosť, avšak sú cenovo dostupnejšie. 

Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov
Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov