Klimatizácie do bytu

Vyberte
Triediť podľa
16 Výsledky pre "Klimatizácie do bytu"
Filter a radenie

Klimatizácie do bytu

V autách a obchodných domoch, ale aj v domácnostiach sa čoraz viac ťaží z osviežujúcich účinkov týchto chladiacich zariadení. Klimatizácie môžu byť integrované do každej domácnosti, ale existujú rôzne modely na trhu, ktoré sú veľmi odlišné vzhľadom na energetickú účinnosť a spôsob montáže.

Ako funguje klimatizácia?

Klimatizácia zaisťuje príjemnú klímu v miestnosti, a preto môže prispieť k zlepšeniu domácej aj pracovnej atmosféry. Spolu s nižšou teplotou prináša aj nižšiu vlhkosť vzduchu. Ideálne je rovnomerne vetrať striedavo s prísunom chladného vzduchu, pretože náhla zmena medzi chladom a teplom je všeobecne nezdravá na krvný obeh a náročná pre váš organizmus. 

Prevádzka klimatizácie je podobná chladničke: plynové chladivo z kompresora sa nasáva, plyn sa zahrieva, a to výrazne zvýši tlak vo vnútri. Prostredníctvom tlakového potrubia sa horúca para privádza do kondenzátora, ktorý je zasa chladený ventilátorom. Para sa skvapalňuje a dosahuje tzv. škrtiaci ventil. 

Pri prietoku týmto úzkym otvorom je kvapalina náhle úplne chladná. Nakoniec tekutina vstupuje do výparníka, kde sa odstraňuje teplo vzduchu z miestnosti. Konštantne tak odparuje vznikajúce teplo. To znamená, že klimatizácia nefunguje dodávkami chladu, ale odvodom tepla.

Koľko energie spotrebuje klimatizácia?

Kto chce kúpiť klimatizačnú jednotku by mal brať do úvahy energetickú účinnosť zariadenia. Pokým vykurovanie miestnosti prebieha relatívne ľahko, odvádzanie tepla je technicky oveľa náročnejšie, preto sa spotrebuje vyššie množstvo energie. 

To znamená, že klimatizačné systémy spotrebujú relatívne veľa energie. Prostredníctvom neustáleho vývoja jednotlivých ovládacích prvkov klimatizácií však účinnosť zariadení rastie. Kúpiť klimatizačnú jednotku má zmysel, ak ide o nové zariadenia. 

Klimatizácie sa pohybujú v rôznych energetických triedach od A+++ (veľmi dobrá energetická bilancia) až po D (slabá energetická bilancia). V súlade s platnými zákonmi musia mať novovyrobené klimatizácie energetickú účinnosť minimálne B. Trieda je určená rovnováhou medzi výkonom a chladiacou kapacitou. Celkovo možno povedať, že klimatizácie triedy A+, A++ a A+++ sú považované za ekologicky a ekonomicky životaschopné.

Dvojdielny klimatizačný systém funguje tichšie ako jeho mobilný konkurent, pretože kompresor je na vonkajšej strane steny a nie v miestnosti. Dvojdielne zariadenia sú veľmi účinné a užitočné. Dodatočná montáž je však spojená s ťažkosťami, najmä ak ide o inštaláciu v spoločných priestoroch. Na jednej strane môže šum na vonkajšej strane spôsobiť problémy so susedmi, na druhej strane je nutnosť inštalácie odbornou firmou, čo vedie k dodatočným nákladom.

Celkovo možno povedať, že delené systémy sú dobrou voľbou, ak ide napr. o novostavbu alebo samostatný majetok. Pri prenajatej nehnuteľností je výhodnejšie plne využiť flexibilitu mobilných klimatizačných jednotiek, a to aj preto, že môžu byť počas zimy uložené v pivnici.

Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov
Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov