Plyometrické boxy

Plyometrické boxy: funkčný tréning celej dolnej časti tela

Plyometrický box sa používa na skoky na debnách – ale nielen na to. Všetky krokové cvičenia, na ktoré sa zvyčajne používa stepper alebo schodíky, sa dajú vykonávať aj na boxe. Tempo sa znižuje, amplitúda pohybu sa zvyšuje. Intenzitu môžu dodatočne zvýšiť aj závažia v rukách. Plyometrické boxy sú jednoduchým zariadením na všestranný funkčný tréning.

Skoky s boxom a bez neho: rozdiely

Skoky v stoji sú veľmi intenzívnym cvičením: precvičia všetky svaly na nohách. Ak pritiahnete kolená k hrudníku, precvičíte súčasne svaly trupu, ohýbače bedrového kĺbu aj priame brušné svaly. Už niekoľko opakovaní zvyšuje pulz. Rozdiel medzi skokmi s boxom a bez boxu je v pristátí: ak skáčete na zemi, musíte vedome tlmiť a venovať veľkú pozornosť svojmu držaniu tela. V opačnom prípade hrozí riziko poškodenia kolenných kĺbov a medzistavcových platničiek. Pristátie na boxe je jednoduchšie: ak pristanete vyššie, ako miesto, z ktorého ste vyskočili, automaticky udržíte vystretý chrbát a pokrčené kolená. Okrem toho je potrebné absorbovať oveľa menej energie. Skok z debny späť na zem je jednoduchý – chránia sa tým kĺby. Ďalšou výhodou boxu je, že udržiava skoky rovnomerné. Ak budete skákať s debnou, nezačnete skákať príliš vysoko ani nepoľavíte pri posledných opakovaniach.

Aké typy plyometrických boxov existujú?

Ak si chcete kúpiť box online, je potrebné zvážiť dve veci: materiál a veľkosť.

  • Najjednoduchšie plyometrické boxy sú robustné drevené debny, ktoré sú zvnútra vystužené, aby vydržali skok. Okrem toho potrebuje dobrý box dostatočne veľký pôdorys, aby sa neprevrátil. Drevené debny sú výhodné, nenáročné na starostlivosť a dlho vydržia.
  • Polstrované boxy (soft plyometrické boxy) pomáhajú začiatočníkom prekonať strach z debny: ak by sa skok naozaj nepodaril, neodreli by ste si holenné kosti o polstrovanú debnu. Preto je pre mozog jednoduchšie začať s mäkkým plyometrickým boxom.
  • V niektorých telocvičniach sa používajú plyometrické boxy s kovovým rámom.

Kúpa plyometrického boxu – akú veľkosť vybrať?

Správna veľkosť boxu závisí od dvoch vecí: od vašej telesnej veľkosti a od plánovaných cvičení. Väčšinu debien možno otáčať, takže ten istý plyometrický box poskytuje rôznu výšku.

  • Ploché boxy (15 cm) sa používajú vo funkčnom tréningu na krátke, rýchle skoky a na krokové cvičenia, pri ktorých sa nohy pohybujú jedna za druhou.
  • 30 cm je výška skoku pre začiatočníkov. Táto výška sa používa aj pri pokročilej verzii krokových cvičení.
  • Obvyklá výška pre dospelých je 45 cm.
  • Box s výškou 60 cm používajú pokročilí alebo veľmi vysokí športovci.
  • Vďaka súprave plyometrických boxov rôznych veľkostí môžete meniť obťažnosť a zostaviť si pestrý tréning.

Starostlivosť: takto box dlho vydrží

Drevená debna nepotrebuje veľa starostlivosti: ak sa zašpiní, stačí ju utrieť a hotovo. Na drevený box môžete skákať s topánkami alebo bez nich.

Polstrované plyometrické boxy sa dajú aj utierať. Kryt je vyrobený z PVC. Po rokoch používania môže byť potrebné vymeniť penovú výplň; na tento účel sa dá poťah otvoriť pomocou zipsu.

Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov
Prihlásenie
Prosím, zadajte sem svoju e-mailovú adresu.
Zadajte minimálne 6 alebo viac znakov