3 ročná záruka 14 dní na vrátenie tovaru

Odvlhčovače vzduchu

40 Počet produktov

Odvlhčovače vzduchu

Človek je závislý na čerstvom vzduchu ako doma, tak v práci. Interiéry s príliš vysokou vlhkosťou vzduchu môžu byť stresujúce pre organizmus. Problematické môžu tiež byť škvrny a materiálne škody spôsobené koróziou. Liekom sú odvlhčovače, ktoré sú k dispozícii v rôznych verziách pre každú potrebu.

Ako pracuje odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovací prístroj má za úlohu znížiť podiel kondenzovanej vody vo vzduchu a vytvoriť lepšiu klímu vo všetkých druhoch interiérov. S kvalitným vybavením môže byť požadovaná hodnota nastavená tak, aby odvlhčovač začínal až od určitej úrovne vlhkosti a opäť sa automaticky vypol akonáhle dosiahne optimálne hodnoty. Počas prevádzky je teplejší vzduch nasávaný z odvlhčovača a prechádza cez chladiaci prvok vo vnútri. Ten je konštruovaný tak, že kvapky vody kvapkajú do určenej nádoby, kde sa zhromažďujú. Túto nádrž je teda potrebné čas od času vyprázdniť. (Odpadová voda mimochodom nemusí byť zlikvidovaná, ale môže byť použitá napr. na polievanie kvetín.) Vzduch opúšťajúci odvlhčovač je tak suchý.

Rozdiely medzi odvlhčovačmi

Kto si chce kúpiť odvlhčovač, ten si môže vybrať spomedzi mnohých rôznych modelov s veľmi odlišným výkonom. Pre jednoduché odvlhčovanie v malých miestnostiach, v ktorých vzniká len malé množstvo vody, stačí lacnejší mini odvlhčovač. Obstarávacie náklady sú tu o niečo nižšie a spotreba energie je dokonca výrazne nižšia. Ak je komplexnejšie odvhlčovanie nevyhnutné, na rad prídu odvlhčovače, ktoré prevádzkuje výkonný kompresor. Veľkou výhodou na rozdiel od mini odvlhčovačov je vysoká kapacita a výrazne rýchlejšia cirkulácia vzduchu. V prípade trvale ťažkého mokrého vzduchu je toto lepšia alternatíva. Vysoký výkon sa však prejaví v nákladoch na nákup a ešte viac v spotrebe energie. Okrem toho, prevádzkový kompresor spôsobuje zvýšenú úroveň hluku. Tento typ odvlhčovačov sa preto zvyčajne využíva vo veľkých vlhkých priestoroch a v domácnostiach sa veľmi nevyužíva.

Prečo mať odvlhčovač vzduchu vždy k dispozícií?

Príliš vysoká vlhkosť vzduchu môže byť konštantným problémom. Prvými príznakmi sú napr. zahmlené okná, zatuchnutý pach a škvrny na stenách. V mnohých prípadoch je moderná architektúra budov zodpovedná za zaistenie toho, aby prebytočnú vlhkosť neprepúšťala. Niekedy sa ale môže stať presný opak, pretože novšie okná a betónové konštrukcie sú obvykle tak dobre uzavreté, že steny nedýchajú a tým pádom zle cirkulujú vzduch. Vlhkosť sa môže usadiť a dostať do budovy už počas jej stavby. Vo fáze hrubej stavby je murivo trvalo vystavené poveternostným vplyvom, pričom sa vlhkosť usadzuje v rôznych materiáloch do rôznej hĺbky. Podobná situácia panuje napr. po povodni alebo po prasknutí potrubia v dome. Dokonca aj pri plnom pretečení pivnice, kde sa drží voda aj počas niekoľkých dní si môžete byť istí, že s účinným odvlhčovačom sa miestnosť úplne vysuší.

Bohužiaľ ak dostatočné vetranie nie je vždy možné, vtedy sa hromadí vlhkosť, čo sa prejavuje obzvlášť viditeľne na hladkých, chladných plochách vo forme kondenzátu. Všeobecne platí, že vlhkosť vzduchu by nemala prekročiť hodnotu cca. 50% pri priemernej teplote miestnosti 20 °C. Pri vyššej vlhkosti sa môžu vytvárať huby a plesne, ktoré môžu vážne ohroziť vaše zdravie formou alergií a iných ochorení ako sú rôzne respiračné ochorenia a ďalšie. Prevencia plesní cez odvlhčovač je teda dôležitá nielen pre vyhnutie sa prípadným vysokým nákladom na odstránenie plesní, ale aj pre ochranu proti zdraviu škodlivým látkam.

Nahor