
Ako vybrať čističku či odvlhčovač vzduchu?
Chcete sa doma zbaviť prachu, nečistôt či prebytočnej vlhkosti? Na trhu existuje veľa rôznych riešení pre zdravší vzduch v interiéri – ukážeme vám tie najlepšie.
V článku sa dočítate:

Čo presne robí čistička vzduchu?
Vzduch okolo nás je plný nečistôt. Od tých viditeľných (ako je prach či psie chlpy) cez tie nepríjemné (cigaretový dym, peľ) až po nebezpečné (smog, vírusy a baktérie). Čistička dokáže vďaka sérií filtrov a rôznym doplnkovým technológiám vzduch „vyprať“ a zachytiť väčšie aj menšie častice.
Je ideálna pre alergikov, do miest s veľkým znečistením vzduchu (smog), ale má tiež pozitívne účinky na fungovanie organizmu a uľahčenie dýchania.
Komu môže pomôcť?

Ako ju správne používať?
Čističku vzduchu do bytu či do domu najefektívnejšie využijete:
V jednej miestnosti so zatvorenými dverami: čistička má totiž len obmedzený výkon, a je efektívnejšie ak „preperie“ poriadne vzduch v jednej miestnosti, ako keď pomaly čistí obrovský objem vzduchu v byte či dome.
So zatvorenými oknami: pretože nemá zmysel filtrovať vzduch, ak ho konštantne znečisťuje prach a alergény z vonku. Čistič vzduchu však nie je náhradou za vetranie. A preto treba aspoň 2 krát denne na niekoľko minút poriadne vyvetrať, aby ste mali vo vnútri dostatok kyslíka.
Umiestnenú pri stene: čistička potrebuje cirkuláciu vzduchu, preto je dobré umiestniť ju k voľnej časti steny, kde okolo nej nebude nábytok či veci. Čistič vzduchu v byte vytvorí jemné prúdenie, a postupne tak prečistí všetok vzduch miestnosti.
Všetky tieto zásady platia aj pre čističky vzduchu do auta – vzduchový okruh uzavrite čo najviac, a nechajte čističku robiť svoju prácu.

Ako sa dá čistiť vzduch?
Väčšina čističiek vzduch čistí jedným alebo kombináciou niekoľkých základných spôsobov čistenia – pričom každý má svoje silné aj slabé stránky:
HEPA filtrácia
Čističky s HEPA filtráciou sú najrozšírenejšie – a právom. HEPA filter totiž dokáže odfiltrovať až 99,97 % častíc a poradí si s peľom, prachom, ale aj baktériami a vírusmi. Najväčšou výhodou je jeho všestrannosť a efektivita pri mnohých druhoch znečistenia. Nevýhodou však je potreba filtre relatívne často meniť – vďaka čomu je takáto čistička nákladnejšia a zložitejšia na údržbu. HEPA filter navyše nezachycuje zápachy, preto ho obvykle dopĺňajú ešte ďalšie filtre. Na prehnanie vzduchu cez filter sa častokrát používa ventilátor, preto patria tieto čističky medzi hlučnejšie.
Uhlíkový filter
Aktívne uhlie môžete poznať napríklad z filtrácie vody v akváriu. Funguje ako špongia, nasáva do seba hlavne pachové častice. Preto sa skvele hodí práve na odstraňovanie cigaretového dymu alebo zápachu po varení. Uhlíkový filter však nedokáže odstrániť prachové častice či alergény – preto sa používa len ako doplnkový filter k niektorým iným druhom filtrácie.
Elektrostatický filter
Je jedným z najúčinnejších spôsobov čistenia vzduchu. Vzduch vo vnútri čističky sa nabije pozitívnym nábojom a následne všetky čiastočky pritiahne s pomocou negatívne nabitej plochy. Všetky nečistoty tak zostávajú vo vnútri čističky, kde sa zachytávajú priamo do filtra. Výhody? Je tichý a filtruje tak dobre, že ho používajú aj na sálach pri chirurgií. Iba elektrický náboj však nestačí, a aj tu musia byť filtre ktoré nečistoty pohltia. A to znamená znovu pravidelnú výmenu a časté čistenie. Okrem toho nepohlcuje pachy.
UV lampa
Stačí zasvietiť a baktérie či vírusy sú ta-tam. Ak potrebujete sterilný vzduch (napríklad v ordinácií), tento druh čistenia by vaša čistička mala určite obsahovať. Veľkou výhodou je úplne tichá prevádzka. Ani samotná žiarovka nepotrebuje častú výmenu a vydrží niekoľko tisíc hodín. Na druhú stranu však nepomáha proti prachu či peľu – preto sa hodí len ako doplnok k iným druhom filtrácie.
Ionizátor
Ionizátor vytvára záporné ióny – sú to rovnaké častice, vďaka ktorým je „čistý“ vzduch po búrke alebo pri vodopáde. Viažu sa na nečistoty vo vzduchu a sťahujú ich k zemi, kde ich do filtra nasaje ventilátor. Pozitívom čističky vzduchu s ionizátorom je efektívne odstraňovanie nečistôt, ktoré je takmer úplne tiché. Okrem toho tiež vzduch „osviežuje“ (pozor, nezamieňať si s vetraním) a má pozitívny vplyv aj na kognitívne funkcie (ideálne v pracovni). Nevýhodou je, že ionizátor častice iba zhlukuje – a ak nie je spárovaný s dobrým filtrom a ventilátorom, všetky nečistoty sa usadia na zemi a rozvíria znova do vzduchu. Preto musí byť kombinovaný s iným druhom čistenia – a obvykle sa tak stráca jeho nehlučnosť.
Vodný filter
Ak chcete skombinovať čistenie vzduchu s jeho zvlhčením, vodný filter môže byť lákavou voľbou. Vzduch preháňa cez vodu, do ktorej sa zachytávajú prachové a peľové častice, rovnako ako vlasy a chlpy. Jeho najväčšou výhodou je, že vzduch zároveň zvlhčuje a čistí. A keďže filtrom je samotná voda, nepotrebujete nič dokupovať. Cenou za to však je oveľa nižšia efektivita (max. 70 %), relatívna hlučnosť a vďaka vlhkému prostrediu tiež potenciál na množenie plesní či baktérií. Preto treba čističku vzduchu s vodnou filtráciou relatívne často čistiť.
Top ponuka čističiek vzduchu

Čistička vzduchu a niečo viac?
Čistička vzduchu nemusí byť v domácnosti vždy samostatný spotrebič. Hneď niekoľko ďalších bežných domácich zariadení v sebe môže mať základnú formu čističky zabudovanú – a vy tak ušetríte nielen miesto, ale aj elektrickú energiu.
Najbežnejšou možnosťou je klimatizácia s čističkou vzduchu. Keďže klimatizácia nasáva vzduch z vonku, je čistička úplne prirodzenou súčasťou zariadenia.
Okrem toho môže čistiť vzduch aj váš zvlhčovač – čo sa hodí najmä počas zimy. Práve v tomto období je totiž vo vzduchu najviac prachu z kúrenia – a vzduch je navyše suchý. Zvlhčovač s čističom vzduchu vás tak zbaví prachu, a zároveň pomôže vašim slizniciam.
A rovnako ako zvlhčovač, riešením môže byť aj odvlhčovač a čistička vzduchu v jednom. Obzvlášť vo vlhkých pivniciach či iných priestoroch pomôže, keď vzduch zbavíte plesňových spórov.

Samozrejme, prvým a najdôležitejším faktorom budú filtračné technológie. Zvoľte si ich kombináciu podľa toho, čo od sušičky očakávate. Chcete, aby zmizli pachy a prach? Možno vám bude stačiť kombinácia elektrostatického a uhlíkového filtra. Potrebujete naopak vyfiltrovať všetky alergény a vírusy? To bude práca pre ťažšie kalibre – HEPA filter a UV lampu. Poďme ale na ďalšie dôležité kritériá.

Čističky vzduchu ponúkajú rôzne kombinácie filtrov a technológií – výber samozrejme záleží na tom, čo je pre vás dôležité. Vďaka tejto tabuľke ľahko zistíte, ktoré filtračné technológie potrebujete:
Druh čističky | Od čoho očistí vzduch? | Energetická náročnosť | Hlučnosť | Údržba |
---|---|---|---|---|
HEPA filtrácia | Prach, baktérie, vírusy, plesne, chlpy, iné pevné častice | Stredná | Stredná-vysoká (ventilátor) | Pravidelná výmena alebo umývanie filtra (podľa druhu HEPA filtra) |
Elektrostatický filter | Prach, baktérie, vírusy, plesne, chlpy, iné pevné častice | Nízka | Nízka | Výmena filtra zachytávajúceho nečistoty |
Ionizátor | Prach, alergény | Stredná | Nízka | Žiadna |
Uhlíkový filter | Pachy a nebezpečné výpary | Stredná | Stredná-vysoká (ventilátor) | Pravidelná výmena filtra |
UV lampa | Baktérie a vírusy | Nízka | Nízka-žiadna | Raz za niekoľko rokov výmena lampy |
Vodný filter | Prach, mikróby | Stredná | Stredná-vysoká (ventilátor) | Pravidelná výmena vody, aspoň 1x týždenne |

Vedeli ste, že aj niektoré rastliny môžu pôsobiť ako čističky vzduchu? Všetky samozrejme občerstvujú vzduch tým, že pohlcujú kysličník uhličitý a vypúšťajú kyslík – ale niektoré si dokážu okrem toho poradiť aj s nebezpečnými látkami!
Napríklad dracéna voňavá dokáže zo vzduchu odstrániť formaldehyd, benzén, xylén i trichlóretylén. A ak pridáte aj lopatkovec, získate prirodzený odvlhčovač, ktorý tiež pohlcuje plesne či amoniak. A navyše s dostatkom svetla vykvitne nádhernými krémovo-bielymi kvetmi.

Kedy je dôležité mať odvlhčovač?
Pre zdravé prostredie v byte je okrem čistého vzduchu dôležitá aj jeho správna vlhkosť. Ideálna vlhkosť v byte sa pohybuje medzi 40 – 60 %. Z mnohých dôvodov – nesprávna izolácia stavby a vnútorná kondenzácia, sušenie bielizne v interiéri či vplyvy počasia (napr. vytopenie pivnice) – však môže vystúpiť vyššie.
Vlhké prostredie je ideálne na rast plesní, ktoré sa usádzajú najmä v rohoch a na stenách. Spoznáte ich podľa čiernych bodiek, ktoré začnú rašiť na podlahe a stenách, ako aj podľa typického zatuchnutého zápachu. Ak ste si všimli pleseň u vás doma alebo vidíte zvýšenú interiérovú vlhkosť napríklad na domácej meteostanici, je dobré zakročiť čo najskôr. A spoločne s likvidáciou plesní je dôležitá aj kontrola interiérovej vlhkosti.
Okrem toho existujú v dome či byte tiež miestnosti, ktoré sú prirodzene náchylné na zvýšenú vlhkosť – obzvlášť kúpeľňa a kuchyňa. Napríklad preventívne používanie odvlhčovača vzduchu v nevetranej kúpeľni je skvelým spôsobom, ako predísť vzniku plesní a poškodeniu stien, rovnako ako odstrániť negatívne vplyvy sušenia bielizne v interiéri.
Aké druhy odvlhčovačov existujú?
Zvýšenú vlhkosť vám pomôže skrotiť odvlhčovač vzduchu, ktorý môže fungovať jedným z niekoľkých spôsobov:
Ventilátorový
najjednoduchší odvlhčovač, ktorý tlačí vlhký vzduch von a nasáva suchý vzduch. Ventilácia je veľmi účinným spôsobom, ktorý ale vyžaduje neustále vetranie. Preto sa hodí skôr na krátkodobé sušenie.
Kondenzačný odvlhčovač
tento druh odvlhčovača pracuje vďaka tomu, že s pomocou chladu skondenzuje vzdušnú vlhkosť a zbiera ju do nádoby. Skondenzovanú vodu treba pravidelne vylievať, ale výhodou je, že potrebuje len elektrický prúd.
Adsorpčný odvlhčovač
funguje veľmi podobne ako absorpčný, avšak vo vnútri je adsorbent - napríklad silikagél. Väčšinou má dve komory s adsorbentom, a zatiaľ čo jedna komora vysúša priestor, adsorbent v druhej sa regeneruje. Vďaka tomu vyžaduje oveľa menšiu údržbu oproti absorpčnému náprotivku.
Absorpčný odvlhčovač
má vo vnútri absorbent, teda látku, ktorá pohlcuje vlhkosť. Obvykle ide o absorpčné tablety, ktoré stačí vložiť do odvlhčovača a nechať pôsobiť. Vďaka veľkej kapacite dokážu tieto tablety efektívne vysušiť priestor, ich nevýhodou je však nutnosť tablety vymieňať a dopĺňať.
Odvlhčovanie klimatizáciou?
Je to tak – aj vaša klimatizácia funguje ako určitý druh odvlhčovača. Keďže sa v nej vzduch schladzuje, kondenzuje v nej vzdušná vlhkosť (preto väčšinou musí mať klimatizácia vývod vody). Ako riešenie na odvlhčovanie však nie je veľmi efektívna – vzhľadom na množstvo odvlhčeného vzduchu používa veľmi veľa energie.

Rovnako ako pri čističke vzduchu, aj pri výbere odvlhčovača záleží hlavne na podmienkach, pri ktorých ho chcete používať. Dávajte si pozor hlavne na tieto parametre:

Znova – záleží to na tom, čo potrebujete. Táto jednoduchá tabuľka vám pomôže:
Druhy odvlhčovačov | Spotreba energie | Teplota potrebná na fungovanie | Hlučnosť | Vhodné pre... |
---|---|---|---|---|
Ventilátorový odvlhčovač | Stredná-vyššia | Nezáleží, ale lepšie funguje pri vyššej teplote | Vysoká | Miestnosti, kde môže byť dlhodobo otvorené okno či iné vetranie |
Absorpčný odvlhčovač vzduchu | Nízka | Izbová teplota (18 °C +) | Veľmi nízka (vhodné aj do spálne) | Menšie miestnosti a občasné sušenie |
Adsorpčný odvlhčovač vzduchu | Stredná | Podľa modelu až výrazne pod bodom mrazu | Stredná (vhodné aj do spálne) | Pravidelné sušenie, sušenie pivníc či záchranu po vytopení |
Kondenzačný odvlhčovač vzduchu | Vyššia | Izbová teplota (18 °C +) | Stredná | Pravidelné sušenie obývaných priestorov |